Poslední prázdninový víkend v přírodě

3. září 2014 v 22:21 | Martina |  Na cestách

Poslední dny prázdnin jsou všem studentům vzácné a chtějí si je užít naplno. Ani já nejsem vyjímkou, proto jsem brzy ráno nasedla do autobusu a jela za svými prarodiči na chalupu do podhůří Orlických hor, abych si mohla plnými doušky vychutnat poslední letní prázdninový víkend. Jezdím sem už od svých pěti let, proto není divu, že zde znám každou louku, les i chalupu. Za ty roky mě to tu stále neomrzelo a jsem si jistá, že ani nikdy neomrzí. Mám tu tolik vzpomínek z děství, že nelze zapomenout. Proto se sem tak ráda vracím a dlouhé procházky spojené s přítomností mých milých prarodičů mě dělají šťastnou a spokojenou.


Vyjímkou nebyl ani tento víkend, který jsem zde strávila. Předpověď počasí slibovala nižší teploty, než jsou pro končicí prázdniny obvyklé. V pátek jsem si ještě užívala slunečních paprsků, na kterých bylo očividné, že ztrácí svoji sílu a místo pálení jen příjemně šimraly po tváři. A tak jsem si vážně uvědomila, že září máme na krku, ač chceme nebo ne, a tepla bude méně a méně. S prarodiči jsme se vydali na procházku lesem, mýtinou i loukou, přičemž jsme našli plný košík hub - první v této sezóně! Po okrajích lesa se už červenal šípek, avšak na louce ještě hojně kvetl jetel, různé druhy hluchavek i netýkavek a ne jeden motýl tu poletoval z květu na květ. Právě tento motýl nás utěšil, že léto podle kalendáře ještě opravdu neskončilo.


s druhovým názvem této hluchavky si nevím rady konopice polní tedy ;)


netýkavka malokvětá


chrpina luční


jetel lučníbabočka paví oko


už i hloh obecný se krásně vybarvil


chrastavec rolní a pestřenka tichá


oman pravý, ze kterého jsem měla velkou radost - v mém fotoherbáři ještě nebyl


ostružiník křovitýkromě hub a ostružin jsem si nasbírala i pár přírodin, ze kterých se chystám vytvořit nějakou podzimní dekoraci


kozák březový a hřib hnědý

Avšak o víkendu přišly mraky a mlha, proto se v okénku našich kamen opět objevil plamen, který do chalupy vdechl vlídnější atmosféru - teplo. Vstávat z babaččiných peřin se mi nechtělo, protože jsem věděla, že mě čeká poslední den prázdnin. Ale ani toto počasí nám nebránilo další procházce s fotoaparátem - vždyť i mlha se hezky fotí a já jsem především potřebovala zahnat ten vniřní neklid z bližícího se školního roku. Povedlo se na výbornou.
kakost smrdutýnetýkavka žláznatá - nad zváštností těchto květů se ještě dlouho nepřestanu divitv houbách se rozhodně nevyznám tolik jako v bylinách, ale za fotku toto vážně stálo
Tak schválně, co vám druhý obrázek připomíná?


předčasné lesní babí léto


Odjet se mi opravdu nechtělo, ale nedalo se nic dělat a teď si říkám, že ty tři dny stačily na to, abych si to tady dosyta užila a nasbírala zase pár fotografií do svého herbáře. Avšak nic to nemění na tom, že klid a pohodu prarodičům závidím a byla bych tam s nimi klidně ještě doteď.


Nezbývá již nic jiného, než se zeptat vás, jak jste prožili poslední dny a na oplátku mi třeba napište, jestli končiny podhůří Orliček znáte a jak se vám tu líbí. Martina.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Ava Ava | Web | 4. září 2014 v 17:05 | Reagovat

No páni, krásné fotky a povídání k tomu. Příroda v podhůří Orlických hor mi přijde neskutečně krásná, netknutá. Ta žluto-bílá houba, nebo jak bych to nazvala, mi připomíná obrovské oko :-)

2 Hanka Hanka | E-mail | Web | 4. září 2014 v 22:52 | Reagovat

Oplácím návštěvu, Martinko, a žasnu nad tvými fotkami a znalostmi. Sama taky hodně fotím plané květiny a mám v úmyslu vytvořit herbář. Zatím mi to nevychází, ale už vím, že si k tobě občas zajdu pro radu.
Nezlob se, že tě hned opravuju, ale ten pruhovaný hmyzáček bude spíš pestřenka tichá http://www.biolib.cz/cz/image/id631/

Měj se moc hezky, přeji ti pěkné dny a dobré světlo na focení.

3 Martina Martina | Web | 5. září 2014 v 22:56 | Reagovat

[1]: Děkuju, těší mě, že se ti líbí. Však já tě sem jednou vezmu, neboj se! Žejo, buď oko nebo dokonce spíš vajíčko, zdá se mi :)

[2]: Milá Hani, děkuju, pochvaly si vážím! Budu moc ráda, když pro radu zajdeš, však já jsem jich u tebe už našla tolik :)
Nezlobím, naopak jsem ráda, protože jsem tuhle půtvůrky na internetu hledala docela dlouho a ne a ne ji najít. Takže díky za opravu, už jsem si to přepsala v u článku. Ty se o hmyz zajímáš nějak detailněji?

4 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 5. září 2014 v 23:15 | Reagovat

Jsem ráda, že mne napadlo kliknout u Hanky na web tvého komentáře. Orličky jsou rodným domovem naší snachy Romany a mne hrozně mrzí, že jsme u nich ještě nebyli. Je tam ale moc krásně a syn se snachou tam občas jezdí. Její rodiče tam mají nejen pole a louky, ale i les, takže určitě hodně chodí po procházkách, v zimě lyžují- tedy na běžkách. Máš hodně znalostí , pěknou zálibu. Přeji klidné studie, hodně fotek.

5 Hanka Hanka | E-mail | Web | 5. září 2014 v 23:46 | Reagovat

[3]: Momentálně jsem hmyzem přímo posedlá, Marti, ale dá spoustu práce hmyz zařadit a pojmenovat.

6 Martina Martina | Web | 6. září 2014 v 11:49 | Reagovat

[4]: Jsem ráda, že se ti tu líbí. Souhlasím, Orlické hory jsou pro tohle jako stvořené. Nejsou to žádné velké kopce  , přesně jak píšete. Proto to tam mám tak ráda. Tak snad se tam podíváš taky, jen z Moravy je to trochu dál, že :-).
Potěšila jsi mě!

[5]: Vážně? Tak to tě, Hani, obdivuju, já se hmyzem pokochám, ráda si ho vyfotím, ale po názvu většinou se nepídím, přesně jak píšeš, dá to hrozně moc práce a třeba jen těch motýlů a nočních motýlů je tolik skoro stejných, že to skoro nejde. Ale vše je asi jen o učení, přeji hodně trpělivosti a další znalosti.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama